Jakub D. Kočí

   Jak je to s fonty?

Ahoj, asi dvacet let se živím letteringem. Dělám hlavně pro komiksové nakladatelství CREW, ale mám i další drobné zakázky (časopisy, knížky, obecní zpravodaje, letáčky, karetní hry...).

Donedávna - když to píšu, je konec roku 2022 - jsem často řešil, jaký použít font, aby byl zdarma i ke komerčním účelům. Vždycky se něco našlo, ale víte, jak to bývá u takových fontů s češtinou, kerningem, ligaturami a kdo ví čím... Jasně, CREW má své mateřské fonty, ale s těmi si kreativec druhdy nevystačí. Tak jsem došel k závěru, že začnu dělat fonty vlastní, autorské. Pak už byl jen krůček k tomu, hodit své práce vplen ostatním grafikům. Tak snad vám k něčemu budou. Když v nich najdete bug, budu vďečný za info e-mailem, udělám pak novou verzi. Nezastírám, že na některé procesy používám dávku a jsem spíš umělec než perfekcionista.

K tvorbě písem používám tužku, papír, scanner a programy Type light, Birdfont, Adobe Ilustrator a Adobe Photoshop.

   Proč doména zdarma?

V budoucnu se může stát, že z nějakého důvodu přestanu písma vyrábět a tedy i na tento web přidávat (třeba se rozhodnu navždy zmizet v lesích). Tím se stanou JDK fonty sice uzavřenou kapitolou, ale budou nadále dobrým zdrojem písem, které jsou volně ke komerčnímu použití. Takže proč by o tuto možnost měli lidé přijít, když by z jakéhokoli důvodu přestala být financována doména?


   Kde najdete - co vím - mé fonty?

V některých komiksech Nakladatelství CREW. Na serveru Fontys. V magazínu Designportal (článek o tomto webu). V časopisu Klubu kreslířů a humoristů Tapír. V některých časopisech firmy Extra Publishing. V některých časopisech firmy RF-Hobby. Na webu grafičky Zuzany Bezvaldové. Na serverech Fonts2U a 1001 Free Fonts.

Používáte-li nebo zmiňujete-li mé fonty a chcete se objevit v tomto seznamu, dejte mi o tom vědět e-mailem

   Co jiného?

Rád bych tu poukázal na web koňskýbazar.cz.  

Vytvořte si s Mozello web nebo e-shop.

Rychle, snadno a bez programování.

Nahlásit porušení pravidel Podrobnosti